Women in Business

“Women in Business - Albania”, platforma e parë online dedikuar grave sipërmarrëse në Shqipëri.

Women in Business

“Women in Business - Albania”, platforma e parë online dedikuar grave sipërmarrëse në Shqipëri.

Kreu
Jana dhe Vasil Kukaj janë mjeshtra të punimit të qeramikës. Në punishten e tyre ‘Studio Qeramike Vasili’ që ndodhet në Krajen të Lezhës çifti duarartë prodhon një larmishmëri produktesh prej qeramike, që nga ato të përdorimit të përditshëm, e deri te...
Mimi Memiaj ka qenë përherë e dashuruar më të bukurën, të renë, të ardhmen. Prej kohësh është endur mes stilistes dhe sipërmarrëses dhe në të dyja fushat ka spikatur. E arsimuar për ekonomik, pasioni për veshjet e shtyu të studiojë për stiliste dh...
Genta Ahmeti është e para vajzë e përfshirë në ndërtimin e varkave në Shqipëri. Duket një profesion i veçantë dhe aspak i zakonshëm për një vajzë, por për Gentën, ky nuk është vetëm një pasion, por edhe një sipërmarrje fitimprurëse për familjen e...
Marie Shkjau ka ngritur një grup informal të grave në Qerret të Pukës. 'Qerret Women Group' prodhon më shumë se 30 produkte të ndryshme që përgatiten me materiale të papërpunuara lokale, të tilla si reçelra, fruta të thata, pije alkool me fruta dh...
Dyqani i luleve “Silhouette Flowers & Gifts” ndodhet në rrugën ‘At Gjergj Fishta’, fare pranë Pedonales. Ky dyqan është ngritur vetëm dy vite më parë nga motrat Romina dhe Bruna. Pasioni i ka kthyer 24-vjeçaret binjake në sipërmarrëset më të r...
“EDUA” - dyqani i parë në Tiranë me produkte tërësisht shqiptare EDUA është rrjeti më i ri në Shqipëri i dyqaneve me produkte tipike tradicionale: produkte bujqësore dhe artizanale, i cili synon të mbështesë dhe promovojë fermerët, artizanët d...
Beauty Desserts është një brand artizan produktesh kozmetike i krijuar nga zero nga një vajzë vetëm 25 vjeç (tashmë 29 vjeç). Prej katër vitesh Arbjola Xhezairi i është përkushtuar me profesionalizëm dhe shumë pasion sipërmarrjes së saj, duke përgati...
Adelina sot është fytyra dhe zëri i artizanatit në Berat. Vite më parë, si vëzhguese e mirë, Adelina vërente se rritja e numrit të turistëve në qytetin e UNESCO-s nuk po ndikonte në përmirësimin e jetesës së bashkëqytetarëve të saj. Mjeshtrat duar...
Hate Ora nuk e kishte menduar se jeta e saj do të ishte vega (tezgjahu) dhe endja e qilimave dhe sixhadeve. Ëndërronte të vazhdonte arsimin e lartë, sepse ishte nxënëse e shkëlqyer dhe e donte shumë shkollën. Por, ishte koha kur në Shqipëri të ardhme...
Tashmë me mbi 10 vite eksperiencë si gazetare në terren, Mirilda është përballur jo vetëm me sfidat e prodhimit të lajmit, por edhe me moskuptime dhe keqkuptime që lindnin nga komunikimi i dobët, duke sjelin konflikte, që përfundojnë jo vetëm në reda...
Pëllumbesha e ka mësuar punën e dorës nga nëna e saj që fëmijë. Di t’i punojë të gjitha, por mjeshtre e vërtetë është në punimin kryq dhe me grep. Në vitet e para të demokracisë, ku varfëria ishte ulur këmbëkryq në çdo familje shqiptare, Pëllumbesha...
 Genta administron Zyrën e Avokatisë dhe të Ndërmjetësimit - GENTA. Prej 7 vitesh ajo po jeton ëndrrën për të qenë Avokate. Ka përfunduar studimet e Larta në Univeristetin e Tiranës në vitin 1994 për Farmaci dhe në vitin 2009 për Drejtësi. Ka p...
Dallëndyshja ka mbi 30 vite që ushtron profesionin e endëses në tezgjah. Deri në vitin 1993 ishte një prej 3000 punonjësve të Ndërmarrjes Artistike të Krujës. Pamundësia financiare e detyroi të shiste qilimin e pajës për të investuar në një biznes të...
Dashuria është nga sipërmarrëset më të suksesshme në qytetin e Dibrës. Ajo ishte shquar në familje si një amvisë e zonja teksa gatuante dhe kujdesej për familjen e madhe, për motrat dhe vëllezërit më të vegjël. Në vitin 2008 filloi të prodhonte jufka...
Afërdita Gjypi është tashmë një gjyshe. Në gjithë punën e saj, fokusi ka qenë gjithnjë tek vajzat, nipërit dhe mbesat, për t’u dhënë atyre produktet që i ndjekin gjatë gjithë jetës. Ajo punon me grep dhe me shtiza dhe prodhon që nga kukullat e veshje...
Manjola, dikur prezantuese në programet për fëmijë në RTSH, u shkëput nga bota e televizionit për të ndjekur rrugën e biznesit. Prej pesë vitesh, së bashku me motrën Anisa, me profesion arkitekte, mori insiativën të ngrinte të parin dyqa...
Nerajda Dado është themeluese e “Carrot’s Art”. Pasionin e saj për artin, pikturën, të bukurën, ajo e ka kthyer në një sipërmarrje fitimprurëse, duke realizuar punime të ndryshme artistike të personalizuara sipas dëshirës: karikatura digjitale të...

Dekoruese muri prej qeramike


Dekor mural prej qeramike


Gjethe dekoruese prej qeramike


Zbukuruese muri prej qeramike


Zbukuruese muri prej qeramike


Pjata qeramike


Vazo qeramike


Veshje femijësh


Veshje femijësh


Veshje femijësh


Veshje femijësh


Kapele


Kapele


Kapele


Kapele


Pallto


Pallto


Pallto


Pallto


Pallto


Motorbarka Emanuela


Motorbarka Kei Maria


Motobarka Melania


Motobarkë


Barkë
Platforma “Women in Business – Albania”, është ngritur nga shoqata “Together for Life” me mbështetjen e Ambasadës së Mbretërisë së Vendeve të Ulëta, Tiranë.

image image image